HEADER

با توجه به رشد شایان توجه شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین توجه ویژه صندوق نوآوری و شکوفایی به تمرکززدایی و توزیع عادلانه خدمات توانمندسازی، ارائه خدمات مشاوره در بیش از 20 حوزه تخصصی به صورت تلفنی و آنلاین، در دستور کار قرار گرفت تا شرکت‌های دانش‌بنیان در تمامی نقاط کشور، بتوانند به سهولت و  با شرایط ویژه خدمات مشاوره تخصصی دریافت کنند.

مرضیه شاوردی، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، با اظهار لزوم استفاده از ظرفیت‌های زیست‌بوم کارآفرینی کشور در راستای توسعه کمی و کیفی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی تا کنون تلاش داشته با استفاده حداکثری از توان و ظرفیت‌های بالقوه زیست‌بوم کارآفرینی کشور، نقشی مؤثر در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کند. بر این اساس با توجه به نیازسنجی­های صورت گرفته از شرکت‌های دانش‌بنیان، یکی از مهم‌ترین چالش ­های پیش رو این شرکت‌ها دسترسی محدود به مشاوران و متخصصانی است که بتوانند در مسیر رشد و توسعه شرکت، آن‌ها را همراهی کنند و در زمان تصمیم‌گیری یا حل بحران­های احتمالی در دسترس شرکت باشند.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه تنها نیمی از شرکت‌های دانش‌بنیان در تهران مستقرند، افزود: یکی از دغدغه­ های صندوق نوآوری و شکوفایی از ابتدای امر، توانمندسازی شرکت‌هایی بوده است که در شهرستان­ها و استان‌های دور از پایتخت مستقرند و دسترسی مناسبی به امکانات و بالاخص خبرگان و متخصصان مورد نیاز خود ندارند. شرکت‌هایی که به دلیل ماهیت دانشی کسب‌وکارشان، با پیچیدگی‌های خاص فنی، اجرایی و قانونی مواجه‌اند و این امر، لزوم ارائه خدمات توانمندسازی با کیفیت را در زمان مناسب برای آن‌ها ضروری نموده است.

ایشان ادامه داد: بر اساس سیاست‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در شرایط پیچیده اقتصادی کنونی، با همکاری شرکت دانش‌بنیان نقشه راه کسب‌وکار ایرانیان (الوبیز) تلاش کرده­ایم تا در گام اول دسترسی تمامی شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان را به متخصصان، مشاوران و کارآفرینان خبره در تمامی حوزه­ های کسب‌وکار آسان کنیم و با استفاده از بسترهای فنی نوین، ارائه مشاوره به صورت تلفنی، آنلاین را با سهولت بیش از پیش برای شرکت‌های دانش‌بنیان سراسر کشور فراهم کنیم.

وی با بیان گستردگی ارائه این خدمات در حوزه ­های مختلف اظهار داشت: زمینه‌های دریافت مشاوره تلفنی و آنلاین گسترده است و حوزه‌های مختلف بازاریابی و فروش، ثبت و امور حقوقی، بیمه و تأمین اجتماعی، مالیات و امور مالی، صادرات و واردات، مدیریت منابع انسانی، خدمات فنی و مهندسی، تأمین مالی و … را دربرمی‌گیرد.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص سازوکار دریافت مشاوره اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با ثبت درخواست اولیه خود در سامانه غزال و انتخاب حوزه های تخصصی مشاوره که به صورت تلفنی و آنلاین تعریف شده است،و مراجعه به اپلیکیشن طراحی شده به این منظور (اپلیکیشن الوبیز) در هر کدام از زمینه‌های یاد شده، به صورت تلفنی یا آنلاین مشاوره دریافت کنند.  200 نفر از مشاوران مختلف در این سامانه، آماده ارائه مشاوره به شرکت‌های دانش‌بنیان هستند. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از طریق وبسایت یا اپلیکیشن یادشده، رزومه مشاوران مختلف را بررسی و ارزیابی کنند و سپس با انتخاب مشاور مدنظر خود، و پرداخت تنها 10 درصد هزینه خدمات مشاوره، در لحظه به صورت مستقیم مشاوره دریافت کنند.همچنین شرکت های دانش بنیان برای استفاده از خدمات مشاوره به صورت حضوری می توانند در سامانه غزال ثبت نام نمایند و از خدمات مرکز مشاوره صندوق استفاده نمایند.

مرکز مشاوره صندوق نوآوری و شکوفایی از بهمن ماه 96 ، با برگزاری 1200 جلسه مشاوره در قالب 2300 ساعت به بیش از 800 شرکت دانش­بنیان در سراسر کشور خدمات مشاوره تخصصی ارایه داده است.