interview-soltani

توسعه و رشد پایدار شرکت های دانش بنیان نیازمند توانمندی­های مختلفی می باشد. در بسیاری از مواقع زمانی که صحبت از حمایت شرکت های دانش بنیان می شود، همه نگاه ها به حمایت ها و تسهیلات تامین مالی معطوف می شود، ولی در دنیای واقع توانمندی هایی که شرکت های دانش بنیان را به شرکت های پایدار و رقابت پذیر تبدیل می نماید، تنها معطوف به توانمندی های مالی و حتی فنی نمی باشد.

به همین جهت در این بخش مصاحبه ای با آقای دکتر بهزاد سلطانی رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان بزرگترین صندوق تامین مالی فناوری و نوآوری کشور نموده ایم تا دیدگاه های ایشان پیرامون اهمیت تقویت توانمندی های شرکت های دانش بنیان را جویا شویم.

جناب دکتر لطفا، ضرورت توجه صندوق نوآوری و شکوفایی به مقوله حمایت و ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان جهت تقویت توانمندی های غیر مالی را از دیدگاه خود بیان فرمائید؟

رشد پایدار شرکت ها، منوط به مجموعه ای از توانمندی های مختلف است؛ به گونه ای که حتی در برخی از تئوری های جدید مدیریت استراتژیک، شرکت ها را مجموعه ای از توانمندی های پویا تلقی می کنند که در مواقع و شرایط مختلف با توجه به توانمندی های خود قابلیت پاسخگویی به مشکلات و چالش ها را دارا می باشند. صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به عنوان بزرگترین صندوق حمایت از توسعه نوآوری و فناوری در کشور همواره دغدغه رشد پایدار شرکت های دانش بنیان را داشته و دارد. به همین جهت، با توجه به اینکه حدود 60 درصد شرکت های دانش بنیان، شرکت های نوپایی هستند که در توانمندی های مدیریتی، مالی، حقوقی، راهبردی و سایر توانمندی ها نیازمند حمایت و تقویت می باشند، یکی از برنامه­های اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی این است که به غیر از توانمندی های مرتبط با تامین مالی، سایر توانمندی های مورد نیاز شرکت های دانش بنیان همچون توانمندی مدیریتی، تجاری، راهبردی و سایر توانمندی ها را تقویت نماید که شرکت ها همزمان با انجام فعالیت های فنی و تامین مالی که از طرف صندوق انجام می شود، در سایر توانمندی ها نیز تقویت شوند تا بتوانند وارد عرصه رقابتی شوند.
61

آیا صندوق های مشابه در دنیا نیز خدمات توانمندسازی را ارائه می دهند؟

بله. اولین کاری که بنده قبل از ایجاد دفتر توانمندسازی در صندوق نوآوری و شکوفایی در دستور کار قرار دادم، مطالعه صندوق های مشابه در سایر کشورها بود. نکته قابل توجه این بود که این نهادها در ارائه تسهیلات در زمینه توانمندسازی های غیر مالی، خیلی جدی هستند. مثلا بانک توسعه کسب و کار کانادا(BDC) صندوق تامین مالی است که از سال 1944 تاسیس شده است و مشابه صندوق نوآوری و شکوفایی خدمات تامین مالی ارائه می کند. این بانک در کنار خدمات مالی خود، خدمات متعدد توانمندسازی در سه حوزه کلان مدیریت کسب و کار(برنامه ریزی کسب و کار، مدیریت منابع انسانی، تحول و گذار کسب و کار)، افزایش درآمد (توسعه بازار، گسترش جهانی، مشاوره در مورد ظرفیت های زیرساخت های اینترنتی، ابداع و نوآوری)، کاهش هزینه ها (بازدهی عملیاتی، مشاوره در زمینه تکنولوژی) به شرکت های دانش بنیان ارائه می نماید.

در سال 2015 این مجموعه 41.3 میلیون دلار تسهیلات مشاوره ای و توانمندسازی غیر مالی از طریق شبکه ملی مشاورانش ارائه کرده است که 24.2 میلیون دلار آن بلاعوض بوده است و نسبت به سال گذشته 30 درصد رشد ارائه خدمات توانمندسازی داشته است.

راهبردها و برنامه های ارائه خدمات توانمندسازی در صندوق نوآوری و شکوفایی چگونه پیش بینی شده است؟

مطابق مصوبه هیات عامل از ابتدای مهر ماه سال 1394 دفتر توانمندسازی صندوق با مدیریت آقای دکتر رضا نقی زاده با هدف حمایت از ارتقاء توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شده است. در اولین قدم دفتر توانمندسازی اقدام به ارائه برنامه راهبردی توانمندسازی شرکت های دانش بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی نمود که متشکل از 7 برنامه راهبردی و 49 برنامه عملیاتی ذیل برنامه های راهبردی می باشد. در این طرح های راهبردی هم به طرف دریافت کننده خدمت که شرکت های دانش بنیان هستند توجه شده است و هم به طرف ارائه کننده خدمات توانمندسازی که شرکت های تجاری سازی و مشاوره ای می باشند.

انواع خدمات توانمندسازی که صندوق بر اساس این طرح های راهبردی می دهند کدام است؟

در حال حاضر برای سال 1395 چهار سطح خدمت تعریف شده است. سطح اول خدمات یادگیری است که شامل دوره های آموزشی، سمینارها و کارگاه ها است و تمام تلاش صندوق این است که با ارائه این خدمات به صورت آنلاین از طریق پرتال دفتر توانمندسازی در زمان و هزینه شرکت های دانش بنیان صرفه جویی نماید و به تمامی شرکت های دانش بنیان در تمام کشور خدمت ارائه نماید. خدمت دوم خدمات مشاوره حل مشکل است که به صورت ساعتی برای حل چالش های شرکت های دانش بنیان ارائه می شود. نوع سوم خدمات، تسهیلات بلاعوض حمایتی به شرکت های دانش بنان جهت دریافت استانداردها و جوایز ملی و بین المللی می اشد. در نهایت نیز یک مجموعه از خدمات تجاری سازی است که به طور اختصاصی و با توجه به نیاز شرکت ها به آنها ارائه می شود. البته شرح دقیق این خدمات در پرتال توانمندسازی به آدرس CBD.NSFUND.IR ارائه شده است که در اصل لینک ارتباطی مستمر صندوق و شرکت های دانش بنیان در ارائه خدمات توانمندسازی است.