شرکت هایی که دانش بنیان نیستند، ابتدا باید با مراجعه به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرایط دانش بنیانی شرکت را به تائید برسانند تا پس از آن بتوانند از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند شوند. برای اطلاع از شرایط احراز دانش بنیانی و طی مراحل مرتبط با آن، شرکت ها می توانند به آدرس daneshbonyan.isti.ir  مراجعه نمایند. البته در ادامه آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان آورده شده است که پیوست های آن را نیز می توانید از طریق آدرس ارائه شده در بالا دریافت نمایید.

 

یک. شما اول باید شرکت ثبت کنید (یعنی شخصیت حقوقی داشته باشید. اگر فرد حقیقی باشید نمی شود)

دوم. به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کنید و مدارک شرکت و طرح خود ارائه می کنید. آنها شما ارا ارزیابی کرده و در صورت تائید دانش بنیان می شوید

سوم. حالا که شرکت دانش بنیان هستید به صندوق نوآوری و شکوفایی www.inif.ir  مراجعه می کنید و درخواست خود (اعم از وام و تسهیلات و لیزینگ و توانمندسازی ) را ارائه می‌کنید

تسهیلات و معافیت های دیگر هم برای شرکت های دانش بنیان را در طرحواره زیر ببینید

photo_2016-11-14_12-29-26

آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان
(مصوبه کارگروه مورخ 1394)

فصل 1: مقدمه و تعاریف 

مقدمه:

بر اساس ماده (3) آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات، مصوب هیئت محترم وزیران به شماره 141602/ت46513هـ مورخ 21/8/91، آئین‌نامه حاضر برای ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان به تصویب «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» رسید. 

تعاریف

1. قانون: قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات

2. شرکت: شرکت یا مؤسسه‌ خصوصی یا تعاونی که تمامی مراحل قانونی ثبت شرکت‌ها را در داخل کشور به اتمام رسانده باشد.

3. کارگروه: کارگروه «ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» موضوع ماده (3) آیین‌نامه اجرایی «قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات»

4. شرکت دانش‌بنیان: شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می‌شود و بر اساس معیارهای مورد نظر این آیین‌نامه، به تأیید کارگروه می‌رسد.

شرکت‌های دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (مطابق پیوست (4)) و نیز شرکت‌ها و موسساتی که بیش از پنجاه (50) درصد از مالکیت آنها متعلق به شرکت‌های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی باشد، مشمول حمایت‌های این قانون نیستند.

5. سامانه: درگاه الکترونیکی متمرکزی است که اطلاعات شرکت‌های متقاضی، جهت بررسی در آن وارد می شود.

6. کارگزاران: به آن دسته از نهادها، سازمانها و شرکتها اطلاق می‌شود که به منظور ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش‌بنیان توسط دبیرخانه کارگروه انتخاب می‌شوند.

7. نمونه آزمایشگاهی: نمونه اولیه­ای از محصول است که در محیط آزمایشگاهی کارکردهای اصلی محصول نهایی را داشته باشد و شرکت تلاش می­کند با انجام آزمایش­ها و طراحی­های بیشتر، اشکالات آن را برطرف کند، اگرچه ممکن است هنوز محصول نهایی ساخته نشده باشد.

8. فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان: فهرستی که بعنوان محصولات در حوزه فناوری­های برتر و با ارزش افزوده بالا، به تصویب کارگروه می‌رسد.

فصل 2: معیار‌های ارزیابی و تشخیص «شرکت‌ها» و «کالاها و خدمات» دانش‌بنیان

کالاها و خدمات ارایه شده از سوی شرکت متقاضی باید همه معیارهای مندرج در ماده (1) را داشته باشد. همچنین شرکت‌های متقاضی نیز باید معیارهای یکی از مواد (3) یا (4) یا (5) را احراز نمایند. 

ماده 1- شرایط کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید

1-1- سطح فناوری: کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا یا متوسط به بالا بوده به این معنا که دانش فنی طراحی و تولید نمونه‌ی آزمایشگاهی یا صنعتی محصول به دلیل پیچیدگی فنی:1- به سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد.2- نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه توسط تیم فنی خبره برای کسب آن باشد.3- منجر به ایجاد بخش عمده ارزش افزوده محصول، شده باشد.

تبصره- خدمات جانبی « نصب، تعمیر و نگهداری تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده و حائز معیارهای بند 1-1 باشند؛ همچنین خدمات «دانش ‌فنی، فناوری و طراحی» بر روی کالاها و خدمات حائز معیارهای  بند 1-1، بعنوان خدمات دارای معیار این بند، پذیرفته می­شوند.

1-2- مرحله تولید: کالاهای ارایه شده،‌ باید در حال تولید بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با قابلیت بررسی فنی)‌ ساخته شده باشند، همچنین خدمات، باید دارای اسناد فروش باشند.

1-3- تسلط بر دانش فنی مبتنی بر تحقیق و توسعه: شرکت باید «دانش فنی طراحی کالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات» یا «دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات» را مشروط به پیچیده بودن این فرآیند تولید، براساس تحقیق و توسعه و مطابق با پیوست (1)، کسب کرده و داشته باشد.

تبصره- در صورتی که تسلط بر دانش فنی مبتنی بر تحقیق و توسعه بر روی کالاها و خدمات دانش‌بنیان توسط افراد اصلی شرکت، قبلا در مجموعه دیگری (از جمله دانشگاهها، مراکز پژوهشی و سایر شرکتهای انشعابی و زایشی) انجام شده باشد، بند 1-3 مورد تایید خواهد بود.

ماده 2- معیارهای شرکتهای دانش‌بنیانشرکت‌های‌ موضوع این آیین‌نامه شامل سه دسته، شرکتهای تولیدکننده کالاها و خدمات دانش‌بنیان، شرکتهای نوپا و شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان می­باشند و براساس دارا بودن معیارهای مواد (3)، (4) و (5)، مورد تایید قرار می­گیرند. 

ماده 3- شرکت‌های تولیدکننده کالاها و خدمات دانش‌بنیانشرکت­های تولیدکننده کالاها و خدمات دانش‌بنیان باید حائز همه معیارهای زیر باشند:3-1- حداقل (50) درصد از درآمد یک سال مالی گذشته شرکت (که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است)، ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان دارای همه معیارهای ماده (1)، باشد.3-2- برای (6) ماه اخیر، سابقه بیمه پرداختی برای حداقل (3) نفر از کارکنان تمام‌وقت شرکت ارائه شود.3-3- نسبت کارکنان تمام‌وقت در بخش‌های اصلی شرکت مطابق با پیوست (2) با حداقل مدرک کارشناسی، به کل کارکنان تمام وقت فعال در بخش‌های اصلی شرکت، برای شرکت‌های دارای کمتر از (50) نفر نیروی انسانی حداقل (30) درصد و برای سایر شرکت‌ها حداقل (20) درصد باشد.

تبصره- شرکت‌هایی که دارای معیار بند 3-3 نباشند، می­توانند توسط دبیرخانه کارگروه، تائید شوند. 

ماده 4- شرکتهای نوپابه منظور حمایت از شرکتهای تازه تأسیس، «شرکتهای نوپا» با دارا بودن معیارهای زیر، تایید می­شوند:4-1- «کالاها و خدمات دانش‌بنیان» مورد تایید را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1) ساخته و ارایه نماید.4-2- حداکثر (3) سال از زمان تاسیس شرکت گذشته باشد.4-3- شرکت دارای حداقل (2) نفر نیروی انسانی پاره وقت بوده که حداقل یک نفر از آنها، در حوزه کالا و خدمات دانش‌بنیان شرکت، متخصص باشد. 

ماده 5- شرکتهای صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیانبا توجه به اهمیت توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان در شرکت‌های بزرگ صنعتی و رسوخ فناوری‌های برتر در صنایع و شرکت‌های بزرگ، شرکتهای متقاضی با دارا بودن یکی از شرایط بندهای 5-1-، 5-2- و 5-3، بصورت شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان، تایید می­شوند: 

5-1- درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته (که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است) ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان دارای همه معیارهای ماده (1)، حداقل 3000 میلیون ریال بوده و همزمان بیش از (10) درصد از درآمد سال مالی گذشته شرکت باشد.

تبصره 1- برای (6) ماه اخیر، سابقه بیمه پرداختی برای حداقل (3) نفر از کارکنان تمام‌وقت شرکت ارائه شود. 

تبصره 2- «واحد تحقیق و توسعه یا طراحی مهندسی» و شرکت‌های منشعب از شرکت‌ها، موسسات یا مراکز علمی و پژوهشی، چنانچه به صورت یک شرکت مستقل حقوقی ثبت شود، می‌تواند مستقلا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی روی آن‌ها انجام شود.  

5-2- حداقل (50) درصد از درآمد یک سال مالی گذشته شرکت (که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است)، از محل فروش کالاها و خدمات (که لزوما در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان نبوده و معیارهای ماده 1 را ندارد) با استفاده از تجهیزات یا فرآیندهای حائز همه معیارهای ماده (1)، باشد.

تبصره- برای حداقل (6) ماه اخیر، سابقه بیمه پرداختی برای حداقل (3) نفر از کارکنان تمام‌وقت شرکت ارائه شود.  

5-3- ساخت تجهیزات یا فرآیندهای حائز همه معیارهای ماده (1) حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی، که شرکت قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالاها و خدمات (که لزوما در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان نبوده و معیارهای ماده 1 را ندارد) بپردازد.

تبصره – حداکثر (3) سال از زمان تاسیس شرکت گذشته باشد و شرکت دارای حداقل (2) نفر، نیروی انسانی پاره وقت بوده که حداقل یک نفر از آنها متخصص باشد.

فصل 3: ضوابط اجرایی ماده 6- مدت زمان تاییدیه دانش‌بنیان و حمایتهای مربوط

6-1- شرکتهای‌ موضوع این آیین نامه (تولیدکننده کالاها و خدمات دانش‌بنیان، نوپا و صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان) برای مدت (2) سال مشمول حمایت‌های مورد نظر قانون می‌باشد. تمدید این زمان منوط به تداوم معیارهای مورد نظر آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان است.تبصره- شرکتهای نوپا در صورت تمدید، علاوه بر دارا بودن معیارهای آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان ، باید دارای اظهارنامه مالیاتی باشند.

6-2- «شرکتهای صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان»  مشمول معافیت­های مالیاتی نمی­باشند.

6-3- حمایت‌های مورد نظر قانون، صرفا برای توسعه و تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان حائز همه معیارهای ماده (1) خواهد بود.

6-4- شرکت‌های تأیید شده، جهت استفاده از هر یک از حمایت‌ها و تسهیلات مد نظر قانون، باید معیارهای خاص مورد نظر برای آن نوع حمایت‌ها و تسهیلات را نیز احراز نمایند.6-5- حمایت‌هایی که به هر دسته از شرکت‌ها تعلق می‌گیرد، از سوی کارگروه یا سایر مراجع ذی‌صلاح تعیین می‌شود. 

ماده 7- فرآیند اجرایی

7-1- دبیرخانه کارگروه می­تواند براساس شروط بند 1-1 ماده (1)، فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان را اصلاح و به روز رسانی نماید.

7-2- دبیرخانه کارگروه می­تواند شرکتهای تایید شده را بر مبنای معیارهای این آیین نامه و سایر مصوبات کارگروه، بصورت دوره­ای یا تصادفی مورد ارزیابی قرار داده و اقدامات لازم برای خروج شرکت‌هایی که دارای این معیارها نباشند، از فهرست شرکت‌های مشمول مزایای قانون، به عمل آورد.

7-3- درصورت عدول شرکت از معیارهای مندرج در این آئین‌نامه در هر زمان، آن شرکت امکان استفاده از تسهیلات مورد نظر قانون را از دست خواهد داد و دبیرخانه کارگروه می­تواند اقدامات لازم برای خروج شرکت‌هایی که دارای این معیارها نباشند، از فهرست شرکت‌های مشمول مزایای قانون، به عمل آورد.

7-4- پس از ورود اطلاعات توسط شرکتهای متقاضی در سامانه، دبیرخانه کارگروه آنها را برای کارگزاران مربوطه ارسال می‌کند.  نتایج بررسی کارگزاران، توسط دبیرخانه برای تصمیم‌گیری نهایی به کارگروه ارجاع داده می‌شود.

7-5- همه شرکت‌هایی که از تاریخ تاسیس آنها بیش از (3) سال گذشته باشد، باید در مرحله ارائه تقاضا، دارای اظهارنامه مالیاتی باشند.

7-6- شرکت­های متقاضی موظف به ارایه تعهدنامه دارا بودن نظام­ نامه مالی، مصوب در هیات مدیره یا مجمع عمومی شرکت یا موسسه، می­باشند.

7-7- صورت‌های مالی شرکت‌های متقاضی، حسب مورد (بر مبنای مصوبه کارگروه) باید به تأیید حسابرسان رسمی (موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران) برسد.

7-8- پرونده شرکتهایی که برخی از معیارهای این آیین نامه را احراز نمی‌کنند در موارد خاص به پیشنهاد اعضای کارگروه یا دبیرخانه کارگروه، در کارگروه مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

7-9- پرونده شرکت‌هایی که در عمل به تعهدات خود دارای سابقه سوء هستند (در زمینه تسهیلات، حمایت‌ها، مالیات، بیمه و …)، طبق دستورالعمل پیوست (3) بررسی خواهد شد.  

7-10- در صورت هرگونه تخلف شرکت در عمل به تعهدات خود و استفاده از حمایت های قانون برای مقاصد دیگر، ضمن محرومیت از استفاده مجدد از این حمایتها، مشمول مجازات های موضوع ماده (11) قانون نیز می‌باشد.   

این آیین‌نامه در (7) ماده و (8) تبصره در جلسه مورخ  22/12/1394 کارگروه به تصویب رسید و جایگزین آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در مصوبات کارگروه مورخ 16/11/1393، مورخ 17/12/1392، مورخ 21/12/1391 و «شیوه‌نامه معیارهای کالاها/خدمات دانش‌بنیان برای بررسی کالاها/خدمات در کارگزاران ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان» مصوبه کارگروه مورخ 31/3/1393 می‌شود.

.