صندوق نوآوری و شکوفایی براساس بند 4 ماده 3 و ماده 6 اساسنامه صندوق و مواد 14 ، 15 و 16 آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوریها و اختراعات مصوب 28/8/91 هیات وزیران، مجاز است به منظور حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان انواع خدمات ضمانت‌نامه‌ای را بطور مستقیم یا با همکاری عاملین و کارگزاران ارائه نماید.

از این رو شرکت­های متقاضی در صورت تمایل به استفاده از تسهیلات صدور ضمانت­نامه، کاربرگ مربوط  را تکمیل و به صندوق نوآوری و شکوفایی ارسال نمایند.

 

شرایط  استفاده از خدمات ضمانت نامه

در حال حاضر ارایه خدمات تسهیل صدور ضمانت­نامه از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی با شرایط زیر امکان­پذیر است:‌

الف.     انواع ضمانت نامه­ های قابل صدور

 

شرکت در مناقصه/مزایده: شرکت­کنندگان در مناقصه یا مزایده بایستی همراه با پیشنهاد خود ضمانت­نامه­ای به ذینفع تسلیم نمایند تا در صورت عدم انجام تعهد به نفع ذینفع ضبط گردد. این ضمانت­نامه با هدف کمک به شرکتهای دانش‌بنیان جهت حضور در انواع معاملات و فراخوان‌های اجرای پروژه‌ها و طرح‌ها یا دریافت خدمات (مناقصه) و یا فروش خدمات، تجهیزات یا امکانات (مزایده) صادر می‌شود.

حسن انجام کار/ تعهداتاین ضمانت‌نامه تضمینی است که اشخاص پس از فرآیند ارجاع کار و انتخاب شدن برای معامله، به منظور اثبات پایبندی به انجام تعهدات خود باید قبل از انعقاد قرارداد به کارفرما بسپارند.

پیش­پرداخت: موضوع این قبیل ضمانت‌نامه‌ها پرداخت وجوهی است که پیش از شروع کار و یا در جریان اجرای قرارداد یا پیمان توسط ذینفع برای تقویت بنیه مالی پیمانکار یا مشاور در مراحل مقدماتی جهت تجهیزکارگاه و یا تکمیل تجهیزات و…در اختیار وی قرار داده می‌شود و مبلغ آن درصدی از کل پیمان بوده و در طول مدت پیمان به تدریج از پیمانکار کسر می‌گردد به ‌نحوی که قبل از آخرین صورت وضعیت موقت، مبلغ مذکور مستهلک شود. طبق شرایط عمومی پیمان، مبلغ ضمانت‌نامه نیز معادل مبلغ کسر شده طبق اعلام ذینفع در هر نوبت تقلیل و حداکثر تا تاریخ تحویل موقت با تائید ذینفع آزاد می‌گردد

استرداد حسن انجام کار (استرداد کسور وجه­الضمان): این نوع ضمانت­نامه تعهدی است که اشخاص در قبال آزاد سازی سپرده حسن اجرای کار به کارفرما می­سپارند. سپرده حسن اجرای کار، مبلغ نقدی است که بابت تضمین حسن اجرای کار از هر پرداخت کارفرما به طرف قرارداد، کسر و در دوره مقرر تعیین شده در قرارداد در حساب سپرده کارفرما نگهداری و پس از حصول شرایط مندرج در قرارداد ( از حیث زمان و کم و کیف اجرای تعهدات قراردادی) آزاد می­شود.

حد اعتباری: حد اعتباری متقاضی به میزان حجمی از ضمانت­­­نامه گفته می­شود که طی یک دوره مشخص و با یکبار طرح در کمیته به تصویب رسیده و به متقاضی اعطا می­شود. به محض پر شدن حد اعتباری، متقاضی می­تواند درخواست مجدد حد اعتباری جدید بدهد.

سقف اعتباری: سقف اعتباری متقاضی در ضمانت­نامه به میزان حجم فعال ضمانت­نامه مورد حمایت صندوق طی یک دوره معین گفته می­شود که امکان ابطال و صدور جدید با حمایت تعیین شده را دارد. سقف اعتباری در ابتدای دوره و توسط کمیته تعیین می­شود

  ب. انواع روش­های تسهیل در صدور ضمانت­نامه

 

پوشش کسر وثایق: صندوق بخشی از وثایق شرکتهای متقاضی جهت صدور ضمانت نامه را پوشش خواهد داد.

کمک بلاعوض کارمزد: صندوق در صورت احراز صلاحیت شرکت، بخشی از کارمزد صدور ضمانت­نامه را در قالب کمک بلاعوض به شرکتهای دانش بنیان متقاضی اعطا خواهد کرد.

پرداخت وام ودیعه: چنانچه ضمانت­نامه توسط بانک عامل یا کارگزار صندوق صادر شود، بخشی از سپرده نقدی نزد بانک توسط صندوق قابل پوشش خواهد بود و در صورت عدم وجود حساب سپرده نزد بانک عامل، تسهیلات با نرخ ترجیحی با هماهنگی و توافق با بانک عامل به متقاضی اعطا خواهد شد.

صدور ضمانت نامه اعتباری: این ضمانت‌نامه، با پوشش تمام یا بخشی از وثایق و تضامین به صورت غیرمستقیم، بازپرداخت تمام یا بخشی از اقساط تسهیلات اعطایی از سوی نهادهای بانکی، مالی و اعتباری به شرکت‌های دانش‌بنیان را نزد این نهادها تضمین می‌نماید. همچنین این ضمانت­نامه قابل استفاده جهت تضمین و پوشش وثائق شرکتها در اخذ ضمانت­نامه­های تجاری از بانکها است.

توجه: صدور این ضمانت­نامه جهت توثیق وثیقه تسهیلات و خدمات ارایه شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی (به صورت مستقیم و غیرمستقیم) مجاز نمی­باشد.

حد اعتباری: حد اعتباری متقاضی به میزان حجمی از ضمانت­­­نامه گفته می­شود که طی یک دوره مشخص و با یکبار طرح در کمیته به تصویب رسیده و به متقاضی اعطا می­شود. به محض پر شدن حد اعتباری، متقاضی می­تواند درخواست مجدد حد اعتباری جدید بدهد.

 

ج. شرایط متقاضی

متقاضی باید دارای شخصیت حقوقی خصوصی یا تعاونی و الزاماً دانش بنیان باشد.

وضعیت اعتباری متقاضی به‌ عنوان گیرنده خدمات، قابل قبول ارزیابی شود.

ارائه اسناد مورد نیاز برای ضمانت نامه:

شرکت در مناقصه/مزایده: آگهی یا نامه کارفرما

حسن اجرای تعهدات/حسن انجام کار: نامه تاییدیه کارفرما مبنی بر برنده شدن در مناقصه و درخواست ضمانت نامه + پیش نویس قرارداد با کارفرما

پیش­پرداخت: کپی قرارداد امضا شده با کارفرما

استرداد حسن انجام کار (استرداد کسور وجه­الضمان): کپی قرارداد امضا شده با کارفرما

حد اعتباری: مستندات اعتباری و سوابق شرکت

سقف اعتباری: مستندات اعتباری و سوابق شرکت

 

د. مراحل پیگیری درخواست در صندوق نوآوری

1-تماس با شماره 88199260 الی 6 داخلی 1051 مدیریت توسعه بازار و دریافت کلمه عبور و رمز جهت تکمیل کابرگ درخواست خدمات ضمانت نامه ­ای

2-ارسال کاربرگ به همراه نامه درخواست و مستندات مربوطه به صندوق(آنلاین و فیزیکی)

3-تهیه گزارش اعتباری شرکت توسط کارگزار صندوق

4-بررسی طرح در کمیته توسعه بازار و تصویب

5-ابلاغ صدور ضمانت نامه به بانک عامل صندوق

 

ه. سایر نکات قابل توجه

-مدت زمان مورد نیاز جهت ارزیابی درخواست شرکت حداقل 20 روز می­باشد. لذا شرکت­هایی که نیازمند دریافت سریع انواع ضمانت­نامه هستند نمی­توانند از این خدمات استفاده نمایند.

-به منظور تسریع در پاسخ به نیاز شرکت­های فوق پیشنهاد می­شود شرکت درخواست خود را در قالب حد یا سقف اعتباری ارسال نموده تا به طور جامع ارزیابی و میزان حد یا سقف آنها تعیین شود. با مشخص شدن حد/سقف اعتباری هر شرکت ضمانت­نامه­های آتی حداکثر تا میزان رقم تعیین شده ظرف مدت یک هفته قابل صدور خواهد بود.

-بهره برداری همزمان از انواع تسهیلات و سایر خدمات صندوق، با خدمت تسهیل در صدور ضمانت نامه بلامانع است.

 

 

baner-safhe-asli-leasing